Uzdatnianie wody oparte na ultrafiltracji jest przeznaczone dla osób, które piją duże ilości wody. Filtracja wody tą metodą jest bardzo prosta i skuteczna. Zaletą jest to, że filtry do wody używane w ultrafiltracji, czyli membrany kapilarne, nie usuwają z wody minerałów takich jak wapń i magnez. Te filtry do wody bardzo prosto się również montuje – w kuchni, bezpośrednio pod zlewem.
Kiedy można zastosować ultrafiltrację?
Kiedy mamy pewność, że woda nie zawiera bakterii i wirusów oraz mikroorganizmów mniejszych niż 0,1 mikrona – ultrafiltracja jest bardzo skuteczna a to dzięki odwróconej osmozie. Filtry do wody, membrany kapilarne, wykorzystywane w ultrafiltracji redukują zanieczyszczenia przepływowo – tym samym nie odrzucają surowej wody do kanalizacji.
Dobra woda do picia
Ultrafiltracja jest doskonała metodą na której z powodzeniem można oprzeć uzdatnianie wody, jeśli jest ona nie najgorszej jakości (średnio lub mało zanieczyszczona). Membrany kapilarne zatrzymują substancje niejonowe, koloidalne oraz makromolekuły wszystko to oparte jest na efekcie sitkowym. Przy ty ultrafiltracja oczyszcza wodę z białek, polsacharydów, niektórych wirusów, barwników, enzymów i witamin. W efekcie końcowym woda jest przydatna do spożycia i charakteryzuje się bardzo dobrym smakiem.
Ultrafiltracja na pewno jest o wiele skuteczniejsza od dzbanków filtracyjnych. Szkoda tylko, że nie na każdą wodę. W mojej kamienicy na pewno by się nie sprawdziła, ponieważ z instalacji do wody przedostaje się pełno zanieczyszczeń.