System uzdatniający za usuwanie żelaza opiera się na stosunkowo prostym działaniu. Wymaga jedynie podłączenia do prądu oraz instalacji wodociągowej. W przypadku obecności w budynku zamontowanego hydroforu, odżelaziacz wody powinien zostać zainstalowany zaraz za nim.

Kluczowym elementem urządzenia jest zbiornik ze złożem uzdatniającym. Wewnątrz obecna jest rura dystrybucyjna, która odpowiada za odprowadzanie uzdatnionej wody do głowicy, a następnie do sieci wodociągowej. Woda w zbiorniku przedostaje się przez wiele warstw złoża filtracyjnego, które dobierane jest bezpośrednio do parametrów wody znajdującej się w danej lokalizacji.

Serce odżelaziacza wody

Innym ważnym elementem jest głowica filtracyjna. Steruje ona całym procesem uzdatniającym. Odżelaziacze wody mogą posiadać głowice   czasowe oraz objętościowe. Te pierwsze odpowiadają za uruchomienie poszczególnych etapów w określonych odstępach czasu, bez względu na aktualny stan zużycia. Natomiast objętościowe odpowiadają za kontrolowanie rzeczywistego zużycia. Przeprowadzanie regeneracji złoża odbywa się na podstawie parametrów oraz ilości wody uzdatnianej w określonym momencie.

Najnowocześniejsze głowice działają praktycznie bez żadnej obsługi. Nie bez znaczenia pozostaje również pojemnik na substancję regenerującą, którą może być na przykład nadmanganian potasu. Pojemnik ten łączy się z głowicą, a także głównym zbiornikiem. W ten sposób proces regeneracyjny podlega zautomatyzowaniu i wymaga jedynie regularnego sprawdzania ilości substancji regenerującej w pojemniku.

Dowiedz się, które urządzenia odżelaziające warto wybrać na https://www.zestudni.pl/odzelaziacze-wody/

Profesjonalne działanie

Odżelaziacz wody może być również wyposażony w nieduże urządzenie dodatkowe, będące generatorem ozonu. Regeneracja przy jego pomocy jest o wiele skuteczniejsza od regeneracji chlorowej. Ozon bardzo szybko się rozkłada i jest absolutnie bezpieczny nie tylko dla użytkownika, ale również środowiska.