Usuwanie żelaza z wody jest bardzo istotne dla osób posiadających doprowadzenie wody ze studni głębinowej. Żelazo w wodzie, jeżeli przekracza stężenie 0,2 mg/l może być niezdrowe dla człowieka oraz powodować uszkodzenia urządzeń sanitarnych. Należy więc się zastanowić jak przeprowadzić skuteczne usuwanie żelaza z wody. Odpowiedzią są odżelaziacze wody.
Jak wygląda proces odżelaziania?
Odżelaziacze są to urządzenia, których celem jest pozbycie się szkodliwego żelaza z wody. Te urządzenia działają na kilka sposobów. Najpopularniejsze są odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem, jak te polskiej marki Ecoperla Ironitower oraz Ecoperla Oxytower.
Proces odżelaziania z napowietrzaniem składa się z kilku etapów. Pierwszym krokiem procesu jest napowietrzanie, które wykonywane jest przez tak zwane aeratory. Na etapie napowietrzania następuje również usunięcie siarkowodoru. Następnie dochodzi do uzdatniania na złożu filtracyjnym.
Jest to z kolei proces, który polega na wytrąceniu dużych cząstek nierozpuszczalnych zanieczyszczeń z wody. Jeżeli cząstki zostaną wytrącone można przejść do filtracji. Jest to główny etap usuwanie żelaza. Ostatnim etapem procesu jest wypłukiwanie zalegających zanieczyszczeń na drodze regeneracji.
Poprawnie przeprowadzony proces usuwania żelaza z wody gwarantuje, że jej jakość będzie dużo lepsza. Woda nie będzie szkodliwa dla urządzeń i otoczenia. Ponadto, zminimalizowane zostanie ryzyko, że woda będzie szkodliwa dla zdrowia i będzie wywoływała choroby. Odżelaziacz wody powinien znaleźć się w wyposażeniu każdego domu, który czerpie wodę ze studni głębinowych, a analiza wody wykazała przekroczenia tej substancji.
Więcej informacji znajdziesz na https://www.klarsan.pl/dom/odzelaziacze-i-odmanganiacze/
Uzdatnianie wody – stuprocentowe polepszenie jakości
Proces odżelaziania wody jest procesem, który w znacznym stopniu może polepszyć jakość wody pitnej i użytkowej. W ten sposób zniweluje się ryzyko uszkodzeń urządzeń oraz odzieży podczas prania.
Należy pamiętać aby przed zakupem urządzenia odżelaziającego trzeba zbadać skład chemiczny wody, gdyż może się okazać, że prócz żelaza w wodzie znajduje się też mangan. W takim wypadku będzie konieczne zastosowanie odżelaziacz wody wraz z odmanganiaczem.
Teraz żałuję, że najpierw nie sprawdziłam stanu wody w swoim gospodarstwie. Gdybym to zrobiła jeszcze przed zakupem zbiornika hydroforowego obeszłoby się bez wymiany i dodatkowo wydanych pieniędzy. Założenie odżelaziacza i odmanganiacza z napowietrzaniem było koniecznością.
Odżelaziacz z wstępnym napowietrzaniem to coś, co uratowało nam wodę i instalację, w której znajdował się również siarkowodór. Dzwoniliśmy do różnych sklepów po pomoc, ale ludzie byli bardzo niekompetentni jak na sprzedawców filtrów, dlatego zwróciliśmy się bezpośrednio o pomoc do marki, która produkuje takie stacje. Zbadano nam wodę i dobrano odpowiedni sprzęt do usuwania z wody żelaza, manganu i siarkowodoru dzięki napowietrzaniu 🙂